Committees

KENDRIYA VIDYALAYA, AFS, KUMBHIRGRAM

2016-2017

SL. NO. DEPARTMENT/COMMITTEE MEMBERS SIGNATURE
1 ACADEMIC CO-ORDINATORS 1.       Dr.  A. K. Pandey

2.       Mr D Dataa PGT (Phy)

3.       Mrs Sasmita Mahapatra PRT

 

Subject Committee Conveners

1.       English – R. Singh (Eng.)

2.       Hindi – Praveen Kumar TGT Hindi

3.       Math. – Mr. Amit Kumar TGT (Math)

4.       Science – Mr. R. R. Singh PGT (Bio.)

5.       Social Science – Dr. A. K. Pandey PGT (Eco)

6.       Comp Science – Mr. C.P. Meena PGT (CS)

 
2 EXAMINATION 1.       Mr. R.R. Singh, PGT (Bio) I/C (Secondary)

2.       Dr. A.K. Pandey

3.       Mrs. Seema Das TGT (Science)

 

 
3 CCA SECONDARY

1.       Mr. R. Singh TGT (Eng.)

2.       Mr Hemant Debnath PGT Hindi

3.       Mrs. A Sen PRT (Music)

 

 

 
Shivaji

1.       House Master Mr Praveen Kumar TGT (Hindi)

2.       Mr. R. R. Singh PGT (Bio)

3.       Mr. SL. Mehra TGT (WE)

4.       Mr Farhed Ahmed TGT (English 1)

5.       Mr A K Pandey PGT Eco.

 

 
Tagore

1.       Mr. D. Dutta PGT (Phy) House Master

2.       Amit Kumar TGT (Math)

3.        Mrs Johra Iqbal PGT (Eng))

4.       Mr S B Suryavanshi TGT (SST 1)

5.       Mr S Paul TGT (Art)

 

 
Ashoka

1.       Mrs. Seema Das

2.       Ms A Dhar TGT (Sanskrit)

3.        Mr Rahul PGT (Math.)

4.       Ms Sanjali Barman TGT (S.St.2)

5.       Mr Ng. B Singh TGT (P H&Ed)

 

 
Raman

1.       Mr. Ashwani

2.       Mr Vagish Prakash PGT (Comm.)

3.       Ms Rimjhim Dubey TGT (Math. 2)

4.       Ms Sanhita Deb PGT Che.

5.       Ms Geetika Datta Comp Inst.

 
4 TIME TABLE & ARRANGEMENT

 

1.       Mr. D. Dutta  PGT (Phy.)

I/C Secondary

2.       Mr. Amit Kumar TGT (Math.)

 

 
5 ADMISSION 1.       Mr. A.K. Pandey PGT (Eco) I/C

2.       Mr. D. Dutta PGT (Phy.)

3.       Mrs Sasmita Mahapotra PRT

4.       Ms Joyjeeta Das PRT

 

 
6 GAMES & SPORTS 1.       Mr. Ng. B. Singh TGT (PHE) I/C

2.       Mr. SL. Mehra TGT (WE)

All House Masters (Secondary & Primary)

 

 
8 FURNITURE 1.       Mr. S. Paul  I/C

2.       Mr. S.L. Mahara

3.       Mr. Ng. B. Singh

 

 
9 DISCIPLINE 1.       Mr. Ng. B. Singh TGT (PHE) I/C

2.       Mr. A.K. Pandey PGT (Eco)

3.       Mr Vagish Prakash PGT (Comm.)

4.       Mrs Seema Das TGT Science

5.       Mr Hemant Debnath PGT (Hindi)

6.       Mr. D. Dutta PGT (Phy)

7.       Mr. Rajat Kumar PRT

8.       Mrs. A. Sen, PRT (Music)

9.       Ms Joyjeeta Das PRT

10.    All Class Teacher (P& S)

 

 
10 MAINTENANCE & REPAIR

(ELECTRICITY)

 

1.       Mr. SL. Mehra TGT (WE) I/C

2.       Mr. Ng. B. Singh TGT (PHE)

3.       Mr. Indrajeet Kumar PRT

4.

 
11 LIBRARY COMMITTEE 1.       Mr. Ashwani  Kumar TGT (Lib.) I/C

2.       Mr. A. K. Pandey PGT (Eco.)

3.       Mr.  R. Singh TGT Eng.

4.       Mr. D. Dutta (PGT Phy)

5.       Mr Praveen Kumar TGT Hindi

6.       Mr. Amit Kumar TGT (Maths.)

7.       Mr S B Suryavanshi TGT (SST)

8.       Ms A Dhar TGT (Skt.)

9.       Mr. Deepak PRT

10.    Mrs Sasmita Mahapatra  PRT

 

Student Members

1.

2.

3.

4.

 

 

 
12 SCHOOL BEAUTIFICATION 1.       Mr. S. Paul  I/C

2.       Mr. Ng. B. Singh TGT (PHE)

3.       Mr. SL. Mehra TGT (WE)

4.       PRT

 

 
13 MORNING ASSEMBLY 1.       Mr. R. Singh I/C

2.       Mr R R Singh PGT (Bio)

3.       Mr. SL. Mehra TGT (WE)

4.       Mrs. A. Sen PRT (Music)

5.       Mr S Paul TGT Art

6.       Mrs Johara Iqbal PGT (English)

7.       Mrs Sanhita Deb PGT (Che)

8.       All Class Teachers

 

 
14 SCOUT & GUIDE 1.       Mr. SL. Mehra (I/C)

2.       Mr. Deepak PRT

3.       Mrs. Seema Das

4.       Mr. Ashwani Kumar (Lib.)

All Scout & Guide Masters

 

 
15 PTA 1.       Mr. R.R. Singh (PGT Bio) I/C

2.       Mrs Seema Das TGT (Bio)

3.       Mr. Rajat Kumar PRT

 

 
16 RAJBHASHA 1.       Mr. Praveen Kumar TGT (Hindi) I/C

2.       Dr. A.K. Pandey PGT (Eco)

3.       Mr A Kumar TGT (Lib)

4.       Mr Hemant Debnath PGT (Hindi)

5.       Mr Deepak Verma PRT

 

 
17 PUBLICATION COMMITTEE 1.       Mr. R. Singh I/C

2.       Mr Praveen Kumar TGT (Hindi)

3.       Mr. Amit Kumar

4.       Mr. D. Dutta

5.       Mr Rajat Kumar PRT

6.       Mr Deepak Kumar PRT

 

 
18 SOCIAL SCIENCE EXHIBITION 1.       Mr. A. K. Pandey PGT (Eco) I/C

2.       Mr S B Suryavanshi TGT (SST1)

3.       Ms Sanjali Barman TGT (SST2)

4.       Mrs. A. Sen TGT (Music)

 

 
19 VIDYALAYA ACHIEVMENT RECORD 1.       Dr. A. K. Pandey PGT (Eco) I/C

2.       Mr. Amit Kumar TGT (Maths)

3.       Mr Ng B Singh TGT PH&E

4.       Mr. Rajat Kumar PRT

 

 
20 CONDEMNATION COMMITTEE 1.       Mr. Ng. B. Singh TGT (PHE)I/C

2.       Mr. S. L. Mehra

3.       Mr S Paul TGT Art

4.       All Department Holders

 

 
21 TEACHING AIDS 1.       Mr. A. K. Pandey PGT (Eco)I/C

2.       Mrs Sasmita Mahapatra

 
22 MEDICAL CHECKUP & FIRST AID 1.       Mr Ng B Singh TGT (PH&E)

2.       Mrs. Seema Das TGT (Sci.)

3.       Mrs. A. Sen PRT (Music)

4.       Mr. Rajat Kumar

 

 
23 ADOLESCENT EDUCATION PROGRAMME (AEP) 1.       Mr. R. R. Singh Pgt (Bio) I/C

2.       Mrs. Seema Das TGT Bio

 
24 STUDENT COUNCIL 1.       R. Singh (I/C)

2.       Dr. A. K. Pandey PGT (Eco)

3.       Mr Hemant Debnath PGT (Hindi)

 

 
25 DRINKING WATER COMMITTEE 1.       Mr. SL. Mehra TGT (WE) I/C

2.       Mr. Ng. B. Singh TGT (PET)

3.       Mrs Sasmita M. PRT

4.       Mr. P. C. Das  SS

5.       Mr N Barman SS

 

 
26 POWER GENERATOR COMMITTEE 1.       Mr. Ng. B. Singh TGT (PHE) I/C

2.       Mr. SL. Mehra TGT (WE)

3.       Mr. S. Paul

 

 
27 WEBSITE COMMITTEE 1.       Mr. C. P. Meena PGT (CS) I/C

2.       Mr R Singh TGT (Eng2)

3.       Mr. Rajat Kumar PRT

4.       Comp. Instr.

5.       Mr. Ashwani Kumar TGT (Lib.)

 

 
28 SCHOOL SANITATION COMMITTEE 1.       Dr. A. K. Pandey PGT (Eco) I/C

2.       Mr R R Singh (PGT Bio.)

3.       Mrs Seema Das TGT (Sci.)

4.       Mr. Ng. B. Singh TGT (PHE)

5.       Mr. SL. Mehra TGT (WE)

6.       Mr. Deepak Kumar

7.       Mrs. A. Sen

 

 
29 FIRE SAFETY 1.       Mr. SL. Mehra TGT (WE) I/C

2.       Mr R. R. Singh PGT Bio

3.       Mr D Datta PGT (Phy)

4.       Comp. Instr.

 

 
30 STAFF QUARTER 1.       Mr. Ng. B. Singh TGT (PHE) I/C

2.       Dr. A.K. Pandey PGT Eco

3.       Mr. D. Dutta PGT Phy

4.       Mr Indra Jeet Kumar PRT

 

 
31 CIVIL MAINTENANCE 1.       Mr. Ng. B. Singh TGT (PHE) I/C

2.       Mr. S. L. Mahara TGT (WE) I/C

3.       Mr. S. Paul TGT (WE)

 

 
32 PHOTOGRAPHY 1.       Mr. R Singh TGT Eng.

2.       Mr Sandeep D PRT

3.       Mr Indrajeet Kumar PRT

4.       Mr. Amit Kumar TGT
(Maths)

5.       Mr. Rajat Kumar, PRT

 

 
33 LITERARY CLUB 1.       Mr. R. Singh (I/C)

2.       TGT (Hindi)

3.       PGT (Hindi)

4.       TGT (Eng1)

5.       TGT (Eng2)

 

 

 
34 MATHS CLUB 1.       Mr. Amit Kumar TGT (Math) I/C

2.       PGT (Maths)

3.       Mr. Deepak PRT

4.       Mr Rajat Kumar PRT

 

 
35 SCIENCE CLUB 1.       Mr. D. Dutta PGT (Phy.) I/C

2.       Mr. R. R. Singh PGT (Bio)

3.        Mr Seema Das TGT (Sci)

4.       Mr. Amit Kumar TGT (Math)

5.       Mrs Sanhita Deb PGT (Chem.)

 

 
36 READER’S CLUB 1.       Mr. Ashwani Kumar TGT (Lib.) I/C

2.       Mr. R Singh TGT (Eng)

3.       Mr Praveen Kumar TGT Hindi

4.       Mr Hemant Debnath PGT (Hindi)

 

 

 

 
37 INTEGRITY CLUB 1.       Dr. A. K. Pandey (I/C)

2.       TGT (SST)

3.       TGT (SST)

4.       PRT

 

 
38 NIOS 1.       Mr. Ashwani Kumar TGT (Lib.) I/C

2.       Mr. R. R. Singh, PGT (Bio.)

3.       Mr. Rajat Kumar PRT

 

 
39 Cleanness 1.       Mr. R. R. Singh PGT (Bio.)

2.       Mrs. Seema Das

All Class Teachers

 

 
40 Swatch Bharat Abhiyaan 1.       Mr. R. R. Singh PGT (Bio.)

2.       Mrs. Seema Das